2024 tavaszán még úgy tűnt, hogy az orosz Mere üzletlánc megvetheti a lábát Magyarországon. A cég magyar leányvállalata, a TS Retail Kft. a LinkedInen beszerzési menedzsereket keresett, és többször is felmerült, hogy a VI. kerületben megnyílhat az első boltjuk. Az Országos Kereskedelmi Nyilvántartásban pedig egy nyíregyházi üzlet is szerepelt. Üzlet azonban továbbra sem nyílt Magyarországon.
A Telex információi szerint a késlekedés hátterében több tényező áll. A Mere által alkalmazott szokatlan terjeszkedési modell egyik fő eleme, hogy a céget több kisebb projektcég képviseli. A magyarországi terjeszkedéshez a TS Retail Kft. mellett létrehozták a Hungarétel Kft.-t, a Huntorg Service Kft.-t és a Shoper Kft.-t. Ezek közül a TS Retail Budapest környékére, a Hungarétel a Debrecen-Miskolc-Nyíregyháza háromszögre, a Huntorg pedig Nyugat-Magyarországra fókuszált volna. A Shoper Kft. eddig érdemi tevékenységet nem végzett.
A források szerint a három projektcég csapatai között nem volt együttműködés, sőt, kifejezetten megtiltották nekik, hogy közösen dolgozzanak. Emiatt a beszállítóknak ugyanazokkal az ajánlatokkal kellett külön-külön tárgyalniuk, ami számos kellemetlen helyzetet eredményezett.
Bár két cég eljutott arra a pontra, hogy üzleteket nyithattak volna, a tervek nem valósultak meg. A Mere egyik problémája, hogy csak egyszerre több boltot nyitna, amelyek egy három hónapos próbaidőszak alatt kellene nyereségessé váljanak. Azokat a boltokat, amelyek nem teljesítenék az elvárásokat, bezárnák. A kockázatot azonban a beszállítókra és az ingatlantulajdonosokra hárítanák, akik ezt érthető módon nem vállalják.
Nem akartak kauciót fizetni
A boltok helyszíneinek bérlése szintén akadályokba ütközött. A Mere minimális kaucióval és a bérleti díjak előzetes kifizetése nélkül szeretett volna üzlethelyiségeket bérelni, miközben elvárta volna az épületek átalakítását is. Ez nem csupán az ingatlantulajdonosok számára kedvezőtlen, de a piacon is komoly verseny folyik az üzlethelyiségekért. A jobb adottságú helyekért olyan nagy láncok is versenyeznek, mint a Spar, a Penny vagy az Auchan.
Túlzó feltételek a beszállítók felé
A Mere szokatlan feltételeket szabott a beszállítóknak is. A gyártóknak saját maguknak kellett volna kiszállítaniuk a termékeiket az üzletekbe, és a Mere csak az eladott áruk után fizetett volna. A sérült vagy romlott termékeket anélkül küldték volna vissza, hogy kifizették volna azokat.
A források szerint a TS Retail és a Hungarétel több beszerzési menedzsere is távozott, vagy elbocsátották őket. A Hungarétel csapata például idén januárban teljesen átszerveződött, miután az alkalmazottakat „túl gyors munkavégzésük” miatt elküldték.
A Telex kérdéseire Saverina Ekaterina, a magyarországi terjeszkedés vezetője csak annyit mondott: „Úgy vélem, hogy még korai lenne kommentálni a Mere hálózatának magyarországi fejlesztési szakaszait. Jelenleg a szükséges engedélyeket szerezzük be a szabályozó hatóságoktól az üzlethelyiségek bérlésére és a kereskedelmi tevékenység megkezdésére.”
Az üzletlánc magyarországi tervei tehát továbbra is bizonytalanok, és kérdéses, hogy valaha megvalósulnak-e.